Nasz sprzęt - OptiMed - Optyk, okulista, optometrysta, okulary - Radom

Zabiegi laseroweBadania diagnostyczneZabiegi ambulatoryjneLeczenie daltonizmu

Zabiegi laseroweBadania diagnostyczneZabiegi ambulatoryjneKorekcja daltonizmuLeczenie zezaLeczenie niedowidzenia

Przejdź do treści
Nasz sprzęt:
Laser UltraQ Reflex
Laser UltraQ

Pierwszy na świecie laser dedykowany do zabiegów Witreolizy!

    Laser wyróżnia skoncentrowana wiązka o ultra-gaussowskim profilu oraz zastosowany Q-switch pozwalający uzyskać plazmę przy niskiej energii, wynoszącej nawet 1.8 mJ (w powietrzu), co chroni tkanki otaczające ciało szkliste. Dzięki zaawansowanej optyce możliwe jest wykonywanie witreolizy (jak również kapsulotomii i irydotomii) przy użyciu mniejszej ilości impulsów i mniejszych energii, co znacznie obniża możliwość niepożądanych uszkodzeń oraz podnosi poziom kontroli nad procedurą. Precyzję lokalizowania mętów i prawidłowego umiejscawiania ogniska lasera zapewnia dwupunktowy system celowniczy o tolerancji do 8 mikronów.

    Kolejnym, istotnym dla prawidłowo wykonanego zabiegu, zagadnieniem jest uzyskanie odpowiedniego kąta stożka wiązki laserowej oraz zachowanie współosiowości promieni lasera oraz oświetlenia. Do tej pory standardowa budowa lasera YAG kierowała światło lampy szczelinowej pod pewnym kątem ku górze, nie poziomo. Innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne opatentowała firma Ellex i zastosowała je w najnowszym laserze YAG oznaczonym jako UltraQR. Specjalna budowa jego lampy szczelinowej umożliwia uzyskanie zbieżności wizji, promienia lasera i oświetlenia lampy na jednej ścieżce optycznej oraz ogniskowanie ich w jednym punkcie. Osiągnięcie takiej zbieżności możliwe jest dzięki zastosowaniu ruchomego, zautomatyzowanego lustra Reflex, które w momencie wykonywania strzału usuwane jest z toru optycznego, w celu dostarczenia światła lasera do oka pacjenta. Koaksjalny system oświetlenia zapewnia rewelacyjną głębię ostrości obrazu w przednim odcinku oraz ułatwia precyzyjne ogniskowanie na strukturach zawartych w ciele szklistym. Warto wspomnieć również o innych istotnych właściwościach nowego systemu tj. repetycja do 3 Hz oraz dwukierunkowy offset umożliwiający przesunięcie ogniska lasera w zakresie ±500 μm względem skupionych plamek celowniczych.

    Pomimo, że założeniem powstania lasera UltraQ Reflex było umożliwienie dokonywania witreolizy, pamiętajmy, iż ciągle ma on zastosowanie jako tradycyjny YAG w irydotomii i kapsulotomii. W jej przypadku po wszczepach soczewek nowej generacji (dyfrakcyjnych, torycznych) wspomniane wcześniej właściwości optyczne minimalizują ryzyko uszkodzenia części optycznej soczewki.

    Ważną informacją dotyczącą nowego modelu UltraQ jest fakt, iż unikalne technologie w nim zastosowane spełniają wszelkie kryteria innowacyjności. Zabieg witreolizy może wzbogacić ofertę zabiegów laserowych i jest nowym kierunkiem rozwoju. Zwiększenie dostępności terapii usuwania mętów w ciele szklistym pozwoli uwolnić rzeszę pacjentów od frustrujących dolegliwości i podniesie komfort ich życia codziennego.

Autorefraktometr Plusoptix A12C
Autorefraktometr Plusoptix A12C

Dziecięcy autorefraktometr Plusoptix A12C

    A12C to najnowsza wersja skriningowego autorefraktometru pediatrycznego firmy Plusoptix. Badanie można wykonywać już u 3-miesięcznych dzieci. Największą zaletą urządzenia jest fakt, że procedura jest prowadzona z 1 metra obuocznie i to bez rozszerzania źrenic. Dziecko może w trakcie badania siedzieć na kolanach mamy. Podczas  pomiaru urządzenie emituje dźwięk, by skupić uwagę dziecka (wystarczy 0,5s). W efekcie, w szybki i przyjemny sposób, otrzymujemy wyniki refrakcji, wielkości źrenic i odległości między nimi, a także mapę refleksów rogówkowych wraz z określeniem asymetrii spojrzeń mogącej wskazywać na problem z zezem.

    Wersja A12C posiada więc wszystkie zalety dobrze znanego modelu Emily A09.  Nowością jest natomiast sama forma urządzenia. W kamerę rejestrującą został wbudowany tablet. Dzięki temu nie ma już konieczności dokupowania dodatkowych akcesoriów jak monitor czy drukarka. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, w związku z czym idealnie nadaje się nie tylko do gabinetu, ale również do wszelkiego rodzaju akcji przesiewowych.
SOCT Copernicus HR
SOCT Copernicus HR

OCT - optyczna tomografia plamki

    Tomografia optyczna jest bardzo nowoczesną, nieinwazyjną techniką obrazowania, w której wykorzystuje się zjawisko rozpraszania światła w poszczególnych warstwach badanej tkanki (np. siatkówki oka). W SOCT COPERNICUS wykorzystano najnowsze rozwiązanie w tym zakresie, jakim jest tomografia spektralna. W porównaniu ze stosowanymi do tej pory rozwiązaniami w tego typu aparatach ( tj. tzw. tomografią czasową), dzięki eliminacji ruchomego zwierciadła, niezbędnego do skanowania w głąb badanego obiektu. Uzyskiwane obrazy mają znacznie wyższą rozdzielczość, a samo badanie trwa ok. 50 razy krócej. Krótki czas wykonania B-skanu pozwala także na bezproblemowe uzyskiwanie obrazów trójwymiarowych. Zastosowane e aparacie rozwiązania oraz uzyskiwane wyniki pozwalają nazwać SOCT COPERNICUS najnowocześniejszym urządzeniem tego typu na świecie, poszerzającym granice możliwości diagnostyki okulistycznej.
    Dobrze widoczna struktura siatkówki nie pozwala na pomyłkę w diagnozie. Duża szybkość skanowania skraca czas pozyskiwania danych i znacznie poprawia wygodę badania zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza.
Używane przez nas urządzenie SOCT Copernicus HR jest ważnym urządzeniem w wykrywaniu i diagnostyce jaskry.

Carl Zeis HFA 745i
Carl Zeis hfa 745i

Perymetr komputerowy

   Perymetr projekcyjny - podgląd oka - unikalna strategia pomiaru S.I.T.A. i S.I.T.A. FAST- obszar pomiaru +/- 80° - bodziec biały, niebieski lub czerwony na białym tle lub niebieski na żółtym tle, perymetria statyczna, perymetria kinetyczna - automatyczna i manualna.

Tomograf optyczny HRT-3
HRT 3 - tomografia laserowa
Najnowsza generacja tomografu siatkówkowego.
    Heidelberg Retina Tomograf (HRT 3) jest laserowym systemem z konfokalnym skaningiem do uzyskiwania i analizy trójwymiarowych obrazów tylnego odcinka oka. Aparat umożliwia pomiar tarczy nerwu wzrokowego, obrzęków siatkówki oraz rejestrowanie występujących w tych strukturach zmian. Moduł rogówkowy poszerza spektrum możliwości aparatu o badania rogówki.
Źródło światła laserowego użyte w HRT 3 to dioda laserowa o długości fali 670 nm ( zapewnia to optymalną detekcję powierzchni siatkówki). Trójwymiarowy obraz jest składany z 16 do 64 pojedynczych konfokalnych obrazów o rozdzielczości 384x384 punktów. HRT 3 automatycznie wykonuje trzy serie obrazów po to, aby uśredniony obraz miał jak największą dokładność. Pole skanowania to 15° x 15°. Głębokość skanowania 1-4 mm. Regulacja czułości / wzmocnienia, dokładna korekcja refrakcji, jak również kontrolowanie jakości obrazu odbywa się automatycznie.

    Oprogramowanie systemu HRT 3 - program Heidelberg Eye Explorer - oparte jest całkowicie na środowisku Windows. Pozwala ono obrazować w różny sposób otrzymane podczas badania dane: np. 3-wymiarową rekonstrukcję z możliwością zmiany kierunku patrzenia, czy obrazy interaktywne, pozwalające analizować profile w płaszczyznach X lub płaszczyznach Y. Tomograf HRT 3 może współpracować zarówno z komputerem stacjonarnym jak i notebookiem.

Moduł jaskrowy
    HRT zostało zbudowane po to, by z bardzo dużą dokładnością i czułością wykrywać i monitorować nawet najmniejsze zmiany jaskrowe. Oprogramowanie umożliwia analizę tarczy nerwu wzrokowego, a jej wyniki są przedstawiane w przyjazny dla użytkownika sposób. Komputerowa analiza pozwala uzyskać 22 parametry stereometryczne, m.in.: powierzchnię i objętość pierścienia neuroretinalnego oraz zagłębienia tarczy, grubość warstwy włókien nerwu wzrokowego dookoła tarczy.
Bardzo ważnym elementem w prowadzeniu pacjentów jest analiza progresji jaskrowej, którą dokonuje oprogramowanie HRT poprzez ilościowy opis zmian w czasie topografii głowy nerwu wzrokowego. Chronologicznie najstarsze badanie określane jest jako bazowe i służy do porównywania z kolejnymi. Wszystkie następne badania nazywane są monitorującymi (follow-up). Ważnym elementem analizy progresji jest "zgranie" topografii bazowej z kolejnymi badaniami, a w tym korekcję przesunięcia, obrócenia, pochylenia, skalowania. Zapewnia to wyeliminowanie różnic pochodzących z innych warunków obrazowania i określenie faktycznej progresji jaskrowej.
Optimed.radom.pl | Designed by J.J. | 2019
Wróć do spisu treści